Rozkładanie towaru na magazynie

Po zweryfikowaniu dostawy i porównaniu jej z zamówieniem do dostawcy, nadszedł czas na rozmieszczenie towaru w magazynie. W mniejszych firmach zazwyczaj wystarcza przekazać paletę magazynierowi, który umieści ją na odpowiednich półkach. W przypadku większych magazynów lub gdy towar jest przechowywany w różnych lokalizacjach, ludzka pamięć może okazać się niewystarczająca.

W odpowiedzi na te wyzwania, przygotowaliśmy dedykowany moduł w programie PP Kolektor, który wspomaga magazyniera w rozkładaniu towaru. Każdy produkt ma przypisane konkretne miejsce w magazynie, dzięki czemu zawsze wiadomo, gdzie znajduje się dany asortyment. Dzięki temu rozwiązaniu magazynier może skuteczniej i precyzyjniej zarządzać rozmieszczeniem towaru w magazynie, a także szybciej i optymalniej prowadzić kompletację towarów z magazynu.

Uruchomienie procesu rozkładania

Na początku operator, który rozmieszcza towar w magazynie, musi wskazać w programie, który dokument będzie rozkładany. Aby to zrobić, skanuje nośnik, do którego na kolejnych etapach przypisany zostanie dokument do rozłożenia.

My nazywamy nośniki imionami, abyśmy mogli łatwiej je rozpoznać. Imię operatora czy kolor koszyka, są bardziej czytelne niż kod, który nic nikomu nie mówi.
W przypadku, gdy do nośnika nie zostały wcześniej przypisane żadne dokumenty, operator musi dokonać tego samodzielnie. Z menu kontekstowego należy wybrać opcję przypisania dokumentu, a następnie wybrać ten, który będzie podlegał rozmieszczeniu w magazynie.

Po przypisaniu dokumentu do nośnika, na ekranie pojawi się podsumowanie, prezentujące liczbę przypisanych dokumentów oraz ilość towarów. Następnie operator wybierze odpowiednią opcję z menu i uruchomi proces.
Rezultatem będzie lista towarów, które trzeba rozmieścić w magazynie.

Rozkładanie towaru w magazynie

Wskazanie towaru do rozłożenia polega na zeskanowaniu jego kodu kreskowego. W przypadkach, gdy nie każdy produkt posiada uzupełnione kody kreskowe lub gdy opakowanie zostało uszkodzone, uniemożliwiając odczytanie kodu, istnieje możliwość ręcznego zaznaczenia towaru na wyświetlonej liście.

Po wybraniu towaru do rozmieszczenia, program wyświetli jego nazwę w górnej części ekranu. Następnym krokiem procesu jest podanie ilości towaru, która zostanie rozmieszczona w danej lokalizacji. W zależności od przyjętego w firmie procesu, można ten etap pominąć, a program automatycznie przypisze ilość wynikającą z zeskanowanego kodu (domyślnie ilość = 1).

W przypadku, gdy Twój terminal wyposażony jest w fizyczną klawiaturę, możesz na niej wpisać ilość towaru i zatwierdzić klawiszem Enter. Jeśli masz tylko ekran dotykowy, możesz posłużyć się automatycznie wyświetloną klawiaturą ekranową.

Wybór lokalizacji magazynu

Zatwierdzenie ilości towaru spowoduje wyświetlenie listy lokalizacji, w których przechowywany jest dany produkt. Adresy magazynowe pobierane z systemu ERP (z pól własnych towaru Subiekta). Jeżeli dany towar przechowywany jest w kilku lokalizacjach, program wyświetli wszystkie dostępne adresy.

Jeżeli podczas kompletacji zamówień z magazynu operator zaznaczy, że określona lokalizacja jest pusta, operator odpowiedzialny za rozmieszczenie produktów zobaczy odpowiednią adnotację przy wyświetlanej lokalizacji. Dzięki temu można łatwo uzupełnić brakujący towar w miejscu, gdzie powinien się znaleźć. Następnie wystarczy zeskanować kod kreskowy miejsca magazynowego, aby potwierdzić prawidłowe rozmieszczenie towaru. W sytuacji, gdy kod kreskowy na regale jest nieczytelny, operator ma możliwość ręcznego wyboru adresu. Jeśli zeskanowana lokalizacja była wcześniej oznaczona jako pusta, system automatycznie przesyła informację do serwera o uzupełnieniu towaru.

Dodawanie nowej lokalizacji

Jeżeli w istniejących lokalizacjach brakuje miejsca lub konieczne jest umieszczenie towaru w innej części magazynu, operator odpowiedzialny za rozmieszczanie towaru może łatwo dodać nową lokalizację. Wystarczy, że zeskanuje kod kreskowy kolejnej lokalizacji, a program automatycznie zaproponuje jej dodanie do systemu.

Gry operator zaakceptuje poprawność dodanego kodu lokalizacji,  zostanie ona zapisana w systemie ERP (np.: Subiekt GT / Subiekt nexo).

Kończenie rozkładania towaru

Po umieszczeniu wszystkich produktów na swoich miejscach, konieczne jest zakończenie procesu rozmieszczania. Ta czynność spowoduje zmianę statusu dokumentu w PP Mag i przesłanie tej informacji do systemu ERP. Aby to osiągnąć, wystarczy na urządzeniu mobilnym przejść do listy nośników i wybrać odpowiednią opcję z menu kontekstowego.

Zakończenie procesu na terminalu mobilnym powoduje odpięcie nośnika od operatora, a do rozkładanego dokumentu, zostanie przypisany status wskazujący na poprawnie zrealizowane rozłożenie towaru. Informacja o nowym statusie zostanie automatycznie przekazana do systemu ERP.


Sprawdź również:


Nie przegap okazji!

Skontaktuj się z nami już teraz, aby umówić się na bezpłatną konsultację i dowiedzieć się więcej o tym, jak nasza aplikacja może pomóc Twojej firmie!

Wypróbuj za darmo!
Umów się na bezpłatną prezentację, aby zobaczyć, jak nasza aplikacja działa w praktyce!

Zadzwoń do nas, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Chcę porozmawiać ze specjalistą!


Kontakt | Zamów konsultację | Instrukcje | Aktualizacje | Home