Po co i kiedy generować dokumenty z kolektora

W dobie rosnącej automatyzacji procesów magazynowych generowanie dokumentów bezpośrednio z kolektora danych stanowi istotne usprawnienie pracy magazynu. Mobilne rozwiązania pozwalają pracownikom na szybki dostęp do danych i tworzenie dokumentów w czasie rzeczywistym, co zwiększa efektywność i redukuje błędy.

Nasz system WMS

Uśmiechnięty mężczyzna w garniturze przegląda wykresy na ekranie komputera. Obrazek zawiera zaproszenie do zamówienia bezpłatnej i niezobowiązującej prezentacji systemu.

Dlaczego warto generować dokumenty z kolektora?

Czasem w magazynie pojawia się konieczność wygenerowania jakiegoś dokumentu magazynowego. Jeśli nie posiadamy systemu klasy WMS połączonego z kolektorem danych, na którym moglibyśmy taki dokument wygenerować, musimy znaleźć kartkę papieru, zapisać na niej jakie produkty i w jakich ilościach znajdą się na dokumencie, przejść do biura, w którym znajduje się komputer stacjonarny z systemem ERP i tam ręcznie wygenerować taki dokument. Podczas samego wystawiania dokumentu nie mamy dostępu do produktów, które mają się na nim znaleźć, więc narażamy się na pomyłki. Najczęściej dochodzi do pomyłek związanych z pojemnością produktu, ale też z kolorem, rozmiarem itd. O pomyłce najczęściej dowiadujemy się po powrocie na magazyn i zweryfikowaniu dokumentu ze stanem faktycznym, co wiąże się z koniecznością powrotu do biura i poprawienia dokumentu. Strata czasu i zasobów.

Jeśli nasz system ERP spięty jest z systemem klasy WMS wyposażonym w aplikację na kolektory danych czy terminale mobilne, możemy generować dokumenty bezpośrednio na magazynie. Wystarczy na kolektorze rozpocząć proces generowania dokumentu, zeskanować kody kreskowe produktów, które mają się znaleźć na dokumencie i kliknąć zapisz. To takie proste!

Generując dokument na kolektorze minimalizujemy ryzyko popełnienia pomyłki, bo towar, który skanujemy leży fizycznie przed nami i nawet jeśli nie mamy możliwości zeskanowania jego kodu kreskowego, to widzimy jego kolor, rozmiar, pojemność itd.

Jakie dokumenty można wystawić z kolektora?

Nasze rozwiązanie oferuje możliwość wystawienia:

  1. Przychodu zewnętrznego (PZ)
  2. Przychodu wewnętrznego (PW)
  3. Wydania z magazynu (WZ)
  4. Zamówienia klienta (ZK)
  5. Przesunięcia międzymagazynowego (MM)
  6. Inwentaryzacji cząstkowej

Kiedy stosuje się wystawianie dokumentów z kolektora?

Zawsze wtedy kiedy można w ten sposób usprawnić sobie pracę:

  1. Showroom – jeśli posiadasz schowroom, w którym wystawiasz wszystkie swoje produkty, możesz wyposażyć swojego klienta w kolektor danych, na którym uruchomisz funkcję generowania dokumentu ZK. Klient (samodzielnie lub z Tobą) przejdzie po showroomie i zeskanuje produkty, które chce od Ciebie kupić wprowadzając tylko ilości. Po zakończeniu procesu sprzedaży wystarczy, że klikniesz „zapisz” i w Twoim ERP pojawi się nowe ZK od Twojego klienta. Klient podejdzie do kasy, Ty zrealizujesz ZK na WZ i fakturę, WZ trafi na magazyn, a klient odejdzie z FS, aby oczekiwać dostawy towaru.
  2. Zasilenie magazynu – jeśli posiadasz rozbudowany magazyn i część produktów rotujących przechowujesz z magazynie MAG (strefa kompletacji), a resztę w magazynie DOD (strefa zapasowa), to możesz wykorzystać kolektor do generowania dokumentów MM i zasilania magazynu MAG. Możesz wyznaczyć pracownika, który raz dziennie obchodzi magazyn MAG i sprawdza, na których półkach zaczyna brakować towaru. Jeśli towaru jest mało, magazynier skanuje jego kod kreskowy i dodaje go do MM. Po zamknięciu dokumentu, wystarczy go skompletować na magazynie DOD i przewieźć do magazynu MAG.
  3. Firma produkcyjna – wyprodukowany towar trzeba wprowadzić na stan magazynu. W tym celu można skorzystać z aplikacji kolektorowej i wygenerować w niej dokument PW na wszystkie towary, które zeszły z produkcji.
  4. Dostawa towaru – dostawa towaru najczęściej przychodzi jako towar plus dokument FZ w formie papierowej. Oczywiście możesz wyznaczyć pracownika, który wprowadzi FZ ręcznie do systemu, ale znacznie wygodniej jest wygenerować dokument PZ z poziomu kolektora.
  5. Inwentaryzacja – jednym z dostępnych dokumentów do wystawienia z poziomu kolektora jest inwentaryzacja cząstkowa. Zawsze, gdy potrzebujesz uzgodnić stan magazynu, możesz rozdać pracownikom kolektory i podzielić magazyn na strefy. Każdy pracownik skanuje swoją strefę, a następnie zapisuje swój dokument w systemie. Na koniec operator systemu ERP łączy wszystkie dokumenty w jeden dokument inwentaryzacji zbiorczej, którego zatwierdzenie w ERP uzgadnia stan magazynu.

Obrazek prezentujący wygląd aplikacji WMS na kolektorze.

Nie przegap okazji!

Zadzwoń do nas, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i zobacz jak nasze narzędzia mogą zautomatyzować pracę w Twojej firmie!
Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko!

Chcę porozmawiać ze specjalistą!


Kontakt   Zamów konsultację   Instrukcje   Aktualizacje   Home


NEWSLETTER

Nie przegap informacji o nowościach, które mogą usprawnić Ci pracę!
Zapisz się do naszego newslettera, a co miesiąc otrzymasz zbiorczą informację o wszystkich zmianach w naszych programach!

Okienko zapisu do newslettera pojawi się po kliknięciu przycisku poniżej. Pamiętaj, aby potwierdzić zapis w mailu, który do Ciebie wyślemy.
Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na wysyłkę przez LC SOFT sp. z o.o. newslettera na podany przez Ciebie adres poczty elektronicznej, zgodnie z treścią polityki prywatności.

 

Zapisz mnie do newslettera!


  • Tomek Michna

    Od wielu lat rozwiązuję problemy klientów wdrażając oprogramowanie do obsługi zamówień klientów oraz magazynów. Pomagam firmom z branży Ecommerce osiągnąć lepsze wyniki, poprzez usprawnienie i automatyzację procesów oraz wyeliminowanie pomyłek podczas pakowania i wysyłki towaru.
    Skontaktuj się ze mną, a chętnie poznam Twoje potrzeby i odpowiem na wszystkie pytania.
    Jestem przekonany, że uda nam się wypracować rozwiązanie Twoich problemów!